Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Konsultanci IBCLC

Nasi partnerzyKonferencjaSpotkanie z Rzecznikiem Praw Pacjenta


Nasza koleżanka Joanna Piątkowska już po raz drugi reprezentowała Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktcyjnych na spotkaniu z Recznikiem Praw Pacjenta, które odbyło sie 9 listopada. Prezentujemy materiał przedstawiony Rzecznikowi, a także materiały pozyskane na spotkaniu.


Czytaj więcej »


Zajawka RzeszówDrogie Koleżanki!

Organizujemy kolejne już spotkanie szkoleniowo-integracyjne Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, które odbędzie się w dniach 14-16 października 2016 w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Zakwaterowanie uczestników w hotelu „Antyczny dwór” pozwoli skorzystać z jego atrakcji. Proponuję zajrzeć na stronę www.antycznydwor.pl i nie zapomnieć o spakowaniu kostiumów kąpielowych.

W czasie spotkania odbędzie się Walne Zebranie członków Towarzystwa. Z końcem tego roku kończy się kadencja obecnego Zarządu. Jest to więc Zebranie wyborcze. Oprócz tego konieczne są zmiany Statutu, gdyż od maja 2016 wprowadzono zmiany do ustawy o stowarzyszeniach. Oczekujemy licznego udziału naszych Członków w tym spotkaniu.

Zgłoszenia są przyjmowane do końca września na adres biura: biuro@laktacja.org.pl

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW (PROGRAM) »

Przewidywany koszt imprezy (noclegi, wyżywienie, atrakcje) ok. 280 zł.

Członkowie PTKiDL zwyczajowo mają zniżki w opłacie.

Można będzie indywidualnie ubiegać się o punkty CERP. Planowane 7,5 h edukacyjnych.

Proponujemy Wam wzięcie czynnego udziału w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem w poradnictwie laktacyjnym. Prosimy o przygotowanie wystąpień w następujących kategoriach:
• Sesja zdjęć laktacyjnych – pokaz zdjęcia z krótkim komentarzem klinicznym,
• Sesja ciekawych przypadków (czas ok. 15 minut plus ok. 5 minut dyskusji),
• Relacja z ciekawych wydarzeń (konferencje, zjazdy, pikniki),
• Przegląd prasy naukowej – streszczenia artykułów o tematyce laktacyjnej z czasopism polskich i zagranicznych.

Wykładowcy otrzymają 30% zniżki w opłacie zjazdowej.

Tematy wystąpień, orientacyjny czas prezentacji i krótkie (50-100 słów) streszczenie prosimy nadsyłać do biuro@laktacja.org.pl do końca września.


Informacja


Biuro WHO w Polsce w załączeniu przesyła informacje na temat nowego raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), UNICEF oraz International Baby Food Action Network (IBFAN), który ujawnia stan przepisów prawnych zapewniających ochronę i promocję karmienia piersią, obowiązujących w poszczególnych krajach. Ponadto przesyłamy broszurę informacyjną - zapytaj eksperta oraz Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece.

Raport »
Zapytaj eksperta »
Kodeks żywienia »

EGZAMIN I RECERTYFIKACJA 2016

Wieści z IBLCE
IBLCE jest w trakcie dużych zmian systemu zbierania wniosków i organizacji samego egzaminu . Rada Egzaminatorów dąży do tego, by w ciągu kilku lat przejść na system on-line, zarówno jeśli chodzi o składanie wniosków na egzamin, dostęp do swojego indywidualnego konta konsultanta oraz zdawania egzaminu przez Internet. Jak na razie z nowego systemu w pełni korzystają konsultanci w krajach anglojęzycznych, ale system ten będzie rozszerzany na cały świat.
W Polsce w 2016 roku jest częściowo „po staremu”, to znaczy składanie wniosków odbywać się będzie przez Internet , ale egzamin przeprowadzony będzie w tradycyjnej formie „papier-ołówek”.Od 2016 roku obowiązuje wszystkich internetowy system składania wniosków, będą dokładne instrukcje krok po kroku w języku polskim jak to zrobić na stronie
www.iblce.org pod flagą polską. W momencie pisania tego tekstu jeszcze nie są dostępne.

Kluczowe daty 2016
Od 2016 roku egzamin IBLCE odbywać się będzie dwa razy w roku – w kwietniu oraz w październiku. Termin kwietniowy nas na razie nie dotyczy, bo będzie tylko w języku angielskim, przez Internet. Termin egzaminu w systemie „papier-ołówek” - październik 2016 (3,4 lub 5 października).

Wnioski dla nowych kandydatów i recertyfikujących się przez egzamin składamy od połowy marca do 13 maja.

Dla osób recertyfikujących się przez punkty CERP – wnioski można składać od połowy stycznia do 30 września.

Płatność za egzamin TYLKO kartą Visa, Mastercard lub American Express. Nie ma możliwości płacenia przelewem. Płatność jest w dolarach, ale nie trzeba mieć konta dolarowego, automatycznie następuje przewalutowanie . Można zapłacić kartą innej osoby, jeśli kandydat takowej nie używa: może być karta męża, albo syna, albo sąsiadki :-)
Koszt egzaminu: 400 USD.

Osoby, które nie zdały egzaminu w poprzednim roku i chciałyby przystąpić po raz kolejny, płacą połowę opłaty egzaminacyjnej, czyli 200 USD.”Powtórkowa” zniżka dostępna jest przez kolejne trzy lata i na trzy podejścia do egzaminu.

Istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie kosztów egzaminu przez stypendium MILCC, zarówno dla kandydatów zdających po raz pierwszy jak i tych recertyfikujących się. Wnioski można składać od połowy marca do 15 kwietnia. Warto próbować !!! Informacje: www.iblce.org
Wniosek można pobrać na naszej stronie www, zakładka - WAŻNE DOKUMENTY.

Wszystkie nowości dotyczą spraw organizacyjnych, natomiast ogólne wymagania do egzaminu nie zmieniły się.
Osoby mające jakiekolwiek pytania, kłopoty przy wypełnianiu wniosków, płaceniu, przygotowaniu dokumentów, proszę o kontakt email : pl@iblce-europe.org

Malwina Okrzesik, IBCLC, koordynator IBLCE w Polsce

Posiedzenie

Ministerstwo Zdrowia zaprosiło Prezes Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych - Barbarę Królak - Olejnik na pierwsze posiedzenie
Zespołu do spraw monitorowania i opracowania rozwiązań na rzecz poprawy opieki okołoporodowej, powołanego zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku.
Posiedzenie odbyło się 11 stycznia. Omawiano wskazane niedociągnięcia w sprawowaniu opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem w kontekście obowiązujących przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń z zakresu położnictwa i ginekologii.
Naświetlono wiele problemów ukazanych z różnej perspektywy: lekarzy, położnych, matek, konsultantów laktacyjnych. Jednogłośnie stwierdzono, że realizacja w/w rozporządzenia wymaga monitorowania i należy stworzyć do tego odpowiednie narzędzie. Prace są w toku, a o ich wynikach będziemy na bieżąco informować. Cieszymy się, że możemy mieć w tym swój udział.

KONFERENCJA WHO

Dnia 25 Listopada 2015 r. byliśmy uczestnikami konferencji zorganizowanej przez WHO "Karmienie Piersią a marketing produktów mlekozastępczych". W imieniu Towarzystwa reprezentowała nas i głos z sali zabrała - Joanna Piątkowska. Prezentacje prelegentów znajdziecie Państwo tutaj:

https://www.dropbox.com/sh/lis9ob081gf9j60/AAAS_TfaJXGD43EghkcoLlRNa?dl=0

Relacja z tego wydarzenia, autorstwa naszej reprezentantki, ukaże się w kolejnym wydaniu Biuletynu PTKiDL.

Jesteśmy patronami tej akcji

WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI CHARYTATYWNEJ
KUP KALENDARZ KRAINY MLEKIEM I MIŁOŚCIĄ PŁYNĄCEJ


Włączając się do akcji PIER(W)SI DO POMOCY! i kupując Kalendarz KRAINA MLEKIEM
I MIŁOŚCIĄ PŁYNĄCA
wspierasz noworodki i niemowlęta z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego (IOP)
Fundacji Rodzin Adopcyjnych w Otwocku. Każda złotówka ze sprzedaży kalendarzy zostanie przekazany na
rzecz podopiecznych Ośrodka.

WSPÓLNIE ZADBAJMY O NAJMŁODSZYCH!


Czytaj więcej »
Ukazała się monografia, która jest pokłosiem naszej organizowanej wspólnie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym Konferencji "Skutecznie o karmieniu piersią", która odbyła się w grudniu 2014.

Link do treści - już wkrótce.


NASZA OPINIA W SPRAWIE...


Publikacja
„Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”.

Czytaj więcej »

Spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości


5 lutego odbyło się kolejne spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości dotyczące naturalnego karmienia niemowląt.

Nasze koleżanki tym razem nie zostały zaproszone jako przedstawicielki naszego Towarzystwa, ale pięknie o konsultantach i doradcach laktacyjnych mówiły.

Posłuchajcie i zobaczcie sami.

Więcej »

Uwaga zdający i recertyfikujący się IBCLC!


Uwaga zdający i recertyfikujący się IBCLC!

Ostatnie dni, by złożyć wniosek dla recertyfikujących się przez egzamin!

Formularze do pobrania w zakładce
WAŻNE DOKUMENTY »

Wygenerowano w sekund: 0.04
310,280 unikalne wizyty