Fragmenty materiału „Wrocław finansuje bank mleka kobiecego”.

Całość

Zdjęcia: Wroclaw.pl

bank_mleka1

W poniedziałek, 19 grudnia, rozpoczął oficjalnie działalność Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. Będą tam gromadzone zapasy mleka, które zostaną przeznaczone dla przedwcześnie urodzonych noworodków, które nie mogą być karmione mlekiem własnej matki. Bank sfinansowany jest przez miasto Wrocław.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Fundację Bank Mleka Kobiecego. Wrocławski bank jest szóstym bankiem mleka w Polsce.

Bank mleka stanowi dopełnienie opieki okołoporodowej nad matką i noworodkiem, która z każdym rokiem jest coraz lepsza. W banku mleka będą gromadzone, badane i pasteryzowane nadwyżki mleka, przekazane przez matki dzieci urodzonych w szpitalu. – Gdy pięć lat temu zaczynałam tu pracę, stworzenie banku to było moje marzenie – mówiła bank_mlekatuż przed oficjalnym otwarciem banku prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. – Mleko biologicznej matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka, zarówno zdrowego, jak i chorego, ponieważ zaspokaja wszystkie potrzeby odżywcze noworodków, a ponadto zawiera unikalne bioaktywne składniki. Dla wcześniaków i chorych noworodków, mleko kobiece ma wartość cennego leku, a nie zawsze mogą je dostać o
własnej mamy – podkreślała wagę tego przedsięwzięcia prof. Królak-Olejnik. Aby jednak bank mógł działać, potrzebne są matki dawczynie. Na szczęście zainteresowanie bankiem jest już spore. – Jeszcze prze utworzeniem banku mieliśmy telefony od pań, które chciałyby podzielić się swoim mlekiem – opowiada pani profesor.

– Z zasobów banku będą korzystać dzieci przedwcześnie urodzone nie tylko w naszym szpitalu. Zapas pokarmu będziemy mogli przekazywać innym placówkom – zaznacza Piotr Pobrotyn, dyrektor szpitala USK.

W zachęcaniu matek, które mają więcej pokarmu niż potrzebują, chce pomóc kościół, o czym zapewniał w imieniu metropolity wrocławskiego, arcybiskupa Józefa Kupnego obecny na ceremonii otwarcia ksiądz. (…)

bank_mleka5Bank mleka jest wyposażony w najnowszy sprzęt do utrwalania i badania pokarmu kobiecego, zapewniający jego bezpieczeństwo i jakość. Na bank składają się dwa elementy: pokój do konsultacji dawczyń i laboratorium, gdzie mleko będzie badane, pasteryzowane i przechowywane w zamrażarce. Dlatego w banku oprócz pielęgniarki i położnej laktacyjnej pracuje też biolog, który będzie badał skład mleka. Gdy dawczynie przejdą pozytywnie kwalifikację, dopiero wtedy ich mleko może zostać podane noworodkom.

Gratulujemy i życzymy udanego startu!